programista

Zbadali o jakiej pracy marzą Polacy. Odpowiedź: programista

Biznes

Z danych Google wynika, że w Polsce najczęściej wpisywaną frazą jest „jak zostać programistą”. W innych krajach praca marzeń to pilot, pisarz, tancerz, czy YouTuber. Nad Wisłą to branża IT przyciąga najbardziej. Nic dziwnego, skoro zarobki są kilkukrotnie wyższe od średniej krajowej, wzrost płac sięgał w ostatnich dwóch latach kilkudziesięciu procent, a o doświadczonym seniorze marzy niemal każda firma w kraju. – Praca dewelopera to bezpieczeństwo i stabilność – tłumaczy Dorota Andrzejewska, Head of IT Recruitment & Client Experience w Awareson. I odpowiada na pytanie internautów. Jak zatem zostać deweloperem?

Deweloper to praca marzeń w Polsce. Tak wynika z danych Google, które przeanalizowała firma Remitly, specjalizująca się w międzynarodowych przekazach pieniężnych. Nasi rodacy poszli pod prąd światowemu trendowi, bo kiedy przeciętny Amerykanin, Kanadyjczyk czy Australijczyk w internecie szuka informacji o tym, jak zostać pilotem, nad Wisłą to fraza „jak zostać deweloperem” jest najpopularniejsza.

Deweloper pracą marzeń dla Polaków

Dlaczego na świecie wygrywa pilot? Wystarczy spojrzeć na… mapę. Podróżowanie samolotem to dla mieszkańców takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia chleb powszedni z uwagi na olbrzymie odległości. Nic zatem dziwnego, że np. w USA działa ok. 390 linii lotniczych, które zatrudniają armię ok. 40 tys. pilotów. W Polsce pilotów jest… mniej niż 1 500, linii lotniczych kilka, a korzystanie z ich usług… to już temat na osobny wpis.

Dlaczego w Polsce wygrywa deweloper. Tu pomocne są podstawowe dane o wysokości zarobków.
W branży IT są one wysokie, szczególnie jeśli przyłożyć je do danych takich jak średnia krajowa, mediana, płaca minimalna. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło w 2022 roku 6 935 zł brutto, najniższa dopuszczalna prawem płaca 3 490 zł brutto (w lipcu wzrośnie do 3600  zł brutto z uwagi na inflację). Stawka godzinowa to co najmniej 22,80 zł brutto.

Deweloper nad Wisłą może liczyć na wiele. 20-30 proc. wzrost zarobków rocznie

W branży IT zarobki są zupełnie z innej bajki. Stawki dla specjalisty na średnim poziomie zaawansowania (mid) zaczynają się od ponad 15 000 zł brutto, a osiągają i ponad 26 000 zł. Senior zarabia od ok. 19 000  do nawet blisko 30 000 zł

Nic więc dziwnego, że zawód specjalisty IT obrósł mitem dobrobytu, wysokiej kultury pracy, a o płacach
w branży media rozpisują się niemal każdego dnia. Wzrost wynagrodzeń w polskiej branży IT jest,
w porównaniu do reszty świata, zdecydowanie szybszy. Branża rozkwita, a wysokość wynagrodzeń w ciągu ostatnich dwóch lat wyniosło 20-30 proc.

Wyjaśniamy jak spełnić marzenie. How to become a developer?

Skoro Polacy chcą zostać deweloperami, podpowiadamy im, jak to zrobić. Dorota Andrzejewska, Head of IT Recruitment & Client Experience w Awareson przyznaje, że zawód programisty to zawód przyszłości, bo branża IT gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność finansową. Jak wyjaśnia wiele firm boryka się
z problemem luki kompetencyjnej. Nie jest łatwo pozyskać osoby o odpowiednim doświadczeniu. Stąd też poczucie, że pracy dla dewelopera nigdy nie zabraknie.

– Status programisty w Polsce to status osoby, która ma wysoką pozycję społeczną. Deweloper jest postrzegany jako osoba dobrze sytuowana, na tyle dobrze, że przez moment to programista stał się dla rządu przykładem osoby, która małym nakładem pracy zarabia niezwykle dużo – tłumaczy Dorota Andrzejewska. I wyjaśnia, że nie wszystkie mity, które dotyczą branży IT się potwierdzają. O ile te dotyczące zarobków mają odzwierciedlenie w faktach, o tyle inne to już stereotyp. – Deweloper nie klepie kodu w piwnicy, deweloper nie żyje z napisania paru linijek kodu. Ta praca wymaga nieustannego kształcenia się, poznawania nowych narzędzi, które zmieniają się co kilka miesięcy.

Jak wejść do branży IT?

Jaką ścieżkę kariery wybrać? Czy konieczne są studia, czy wystarczą kursy? Wiele zależy od tego, jak głęboko chcemy związać się z branżą IT. – Wiedza techniczna jest niezbędna, ale sam kurs trwający 40 godzin na pewno nie wystarczy, by zostać seniorem.  Czas potrzebny na stanie się developerem zależy od języka, w jakim się programuje, ale nie da się tego zrobić w jeden rok. Na szybsze efekty można liczyć programując w językach interpretowanych, które są mniej złożone. Żeby stać się deweloperem z krwi
i kości potrzebujemy studiów kierunkowych. I od 3 do 5 lat nauki. I to takiej, która zajmuje tyle czasu, co etat – dodaje ekspertka Awareson.

Zostać programistą jest dzisiaj znacznie łatwiej

Nie ma wątpliwości, że próg wejścia do branży IT jest dzisiaj niższy niż dekadę czy dwie temu. Liczba uczelni kształcących deweloperów, ilość kursów dostępnych na różnych platformach online, poradników,
z punktu widzenia tych, którzy o byciu specjalistą marzyli kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu jest nieporównywalnie większa.

Wielkie znaczenie ma też ogólny rozwój technologii. Młodzi ludzie coraz częściej stykają się
z oprogramowaniem – komunikatory są dla nich standardem, a sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać równania i pisać wypracowania. Dziś o to, jak zostać deweloperem, można spytać chat, o którym głośno w mediach. „Witam! Chcesz się dowiedzieć, jak stać się deweloperem? Zapewne masz już jakiś poziom doświadczenia lub umiejętności potrzebnych, aby zostać deweloperem. Aby zdobyć pełny zestaw umiejętności, należy ukończyć kurs programowania lub studia w tej dziedzinie. Możesz także uczestniczyć w projektach open source i regularnie aktualizować swoje portfolio, aby udowodnić swoje umiejętności” – odpowiada wirtualna maszyna, którą spytaliśmy, jak spełnić marzenie o byciu deweloperem.

Wieść o tym, że Polacy chcą na potęgę stać się specjalistami branży IT dotarła już do jednej z największych grup w mediach społecznościowych skupiających tego typu ekspertów. I oni podpowiadają „jak zostać deweloperem” w odpowiedzi na wpis jednego z uczniów, który zadeklarował, że właśnie o takim zawodzie marzy.  „Generalnie dobrym miejscem na start jest jeden z wysoko ocenianych kursów Udemy” – radzi jeden z internautów. Inny radzi, że ważniejsze od wyboru kursu jest coś innego. O tym, czy będzie gotowy do zawodu za dwa lata „w 99 proc. zależy od uporu i systematyczności”. Kolejny internauta wskazuje konkretne roadmapy, które wskazują, czego warto się uczyć. Wśród godnych uwagi rad znalazła się też ta, że prócz samej umiejętności programowania warto też wyrobić w sobie umiejętność znalezienia tych rozwiązań, które już są gotowe.

Wysokie zarobki kuszą, wyższe motywują

To, że Polacy chcą być deweloperami, jest świetnią wiadomością dla potencjalnych pracodawców. Z niedoborami rąk do pracy zmaga się wiele branż, a branża IT ma spore szanse, by wysokimi zarobkami przyciągnąć tych najzdolniejszych. A ci zdolni się cenią, bo jak wynika z badań powodem ostatniej zmiany pracy przez 25,9 proc. specjalistów IT i Sap było właśnie wynagrodzenie.

Dodaj komentarz

Related Posts