rozany ogrod

Isparta – różany ogród Türkiye

Podróże

Isparta położona na północ od Antalyi w śródziemnomorskiej części Türkiye to jedna z najpopularniejszych prowincji tego państwa. Znana jako kraina róż i jezior jest też ulubionym miejscem dla entuzjastów sportów zimowych.

Najbardziej aromatyczne miejsce w Anatolii

Już od ponad stu lat w Isparcie hodowane są róże. Wytwarza się tu i eksportuje większość produktów powstających na bazie tych kwiatów. Jednym z najpopularniejszych wyrobów jest olejek różany. To z róż z Isparty produkuje się 65% światowych zasobów tego olejku. Odwiedzając turecką prowincję można zapoznać się tradycyjnymi i nowoczesnymi metodami pozyskiwania olejku różanego oraz kupić kosmetyki i produkty z tych kwiatów. Oprócz róż, region słynie również z uprawy goździków, lawendy, tymianku, jabłek, brzoskwiń i wiśni. Zwłaszcza tutejsza lawenda cieszy się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Uprawiana jest głównie w Kuyucak, gdzie w okresie kwitnienia można podziwiać fioletowe „dywany”. Zbiory rozpoczynają się w połowie sierpnia, a olejek z lawendy jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.

Tureckie dywany

Isparta znana jest nie tylko ze swojej flory. To miejsce w Türkiye kojarzy się też z dywanami, które tkane są tu od XII wieku. Wyróżnia je jakość i autentyczność, a także dostosowanie tradycyjnego stylu do współczesnych trendów. W Isparcie znajduje się Muzeum Etnograficzne im. prof. dr. Turana Yazgana, jedyna taka instytucja w całym państwie, w której eksponatami jest ponad 3000 dywanów i chodników. Ponadto można tu podziwiać też wiele przedmiotów typowych dla prowincji i kraju. Wśród nich można znajdują się tradycyjne stroje, broń palną, narzędzia rolnicze, namiot Yörük, gliniane dzbany czy urządzenia destylujące używane do produkcji olejku różanego. Z Wieży Zegarowej muzeum rozciąga się widok na Ispartę.

Davraz – centrum sportów zimowych

Atrakcji w Isparcie nie brakuje też zimą. Na górze Davraz znajduje się Ośrodek Narciarski Davraz, który oferuje szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników zimowych dyscyplin sportowych. W położonym na wysokości 2635 metrów n.p.m. centrum turystyki zimowej można uprawiać narciarstwo alpejskie i skiturowe oraz jeździć na snowboardzie. Ośrodek posiada łącznie 25 kilometrów tras, które są odpowiednie dla amatorów i profesjonalistów. Podczas jazdy na nartach można podziwiać pobliskie jezioro Eğirdir, które jest czwartym największym jeziorem w Türkiye. W sezonie letnim Davraz oferuje sporty na świeżym powietrzu, takie jak piłka nożna, wspinaczka górska, kolarstwo górskie, trekking i paralotniarstwo.

Dodaj komentarz

Related Posts