turcja na jesien

Romantyczna jesień w Türkiye

Podróże

Jesień kojarzy się z całą paletą barw. O tej porze roku liście zmieniają kolor na jaskrawy pomarańcz, czerwień czy różne odcienie żółci. Ta metamorfoza przyrody tworzy romantyczną atmosferę i jest doskonałą okazję do zwiedzania świata z ukochaną osobą.

Türkiye ma wiele do zaoferowania turystom przez cały rok. Jesienią, zanim zrobi się zimno, warto zobaczyć zmieniającą się przyrodę w najpiękniejszych miejscach tego kraju. Oto trzy najbardziej romantyczne jesienne destynacje w raju dla podróżników, jakim jest Türkiye, które charakteryzują się oryginalnymi możliwościami zakwaterowania, ciekawymi propozycjami aktywności oraz niezliczoną ilością innych doświadczeń…

Jezioro Abant: Romantyczne przygody w sercu natury

Jednym z pierwszych przystanków romantycznej, jesiennej wycieczki po Türkiye jest jezioro Abant. Położone 34 kilometry od centrum Bolu zachwyca turystów z całego świata swoją wspaniałą przyrodą. Wokół jeziora nie brakuje hoteli, które oferują gościom niesamowite widoki. W malowniczo położonych restauracjach warto spróbować słynnych w tym regionie pstrągów oraz innych lokalnych przysmaków. Dla osób lubiących wypoczynek blisko natury możliwe jest skorzystanie z pól kempingowych.

W okolicy jeziora Abant jesienią na pary czeka szereg atrakcji na świeżym powietrzu. Popularnością cieszą się przejażdżki rowerowe, długie spacery wśród kolorowej, jesiennej flory, spływy tratwą po jeziorze Abant, przejażdżki konne lub wycieczki bryczką po lasach. W zależności od warunków pogodowych można tu też uprawiać paralotniarstwo.

Kapadocja: Wyjątkowy czas w otoczeniu niepowtarzalnego krajobrazu

Kapadocja, jeden z najbardziej malowniczych regionów na świecie, jest prawdziwą kolebką kultur, naznaczoną przez liczne cywilizacje na przestrzeni tysięcy lat. To także idealne miejsce na jesienną eskapadę. Butikowe hotele, umiejscowione w jaskiniach są idealne na romantyczny wyjazd zapewniający obcowanie z historią i wyjątkową architekturą. Po dniu spędzonym na zwiedzaniu, pary mogą zrelaksować się przy kominku, delektując się lokalnymi winami i przysmakami. Jedną z najbardziej romantycznych atrakcji w Kapadocji jest lot o poranku balonem na gorące powietrze. Startując z Göreme o odpowiedniej porze, można obserwować wschód słońca oraz niesamowite krajobrazy Kapadocji z lotu ptaka, zwłaszcza Dolinę Güvercinlik, Dolinę Zemi i Dolinę Mnichów Paşabağ.

Göreme, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku, to najważniejszy punkt każdej wizyty w Kapadocji. Romantycznym wycieczkom, tajemniczej atmosfery dodają, znajdujące się tu słynne, podziemne miasta. Pary mogą spacerować wąskimi tunelami, wykutymi w skale i zobaczyć pomieszczenia mieszkalne, winiarnie, jadalnie, stajnie czy kościoły, będąc świadkami wciąż żywej przeszłości i wzbogacając się przy tym w niezapomniane wspomnienia.

Morze Czarne: Wyjątkowe wycieczki wśród cudów natury

Region Morza Czarnego na północy Türkiye to idealne miejsce na niezwykły wyjazd dla par, które chcą cieszyć oczy bujną zielenią przez cały rok. Bogate w tlen, spowite chmurami wyżyny, fantastyczna, lokalna kuchnia i niezliczone możliwości uprawiania sportów na świeżym powietrzu sprawiają, że region Morza Czarnego jest naprawdę jedyny w swoim rodzaju.

Podróż po regionie Morza Czarnego warto zacząć od Rize, miasta słynącego ze stromych dolin, szmaragdowych płaskowyżów, szemrzących strumieni, zabytkowych zamków i znanej na całym świecie herbaty. Dla osób szukających romantycznej atmosfery, obowiązkowym przystankiem powinien być Botaniczny Ogród Herbaciany Ziraat. Rozciąga się stąd piękny, panoramiczny widok na miasto. Warto zobaczyć w tym miejscu wschód lub zachód słońca. Zaledwie 19 kilometrów od Rize znajduje się, jeden z najbardziej znanych płaskowyżów w Türkiye – Ayder. Pary uwielbiające odpoczynek zarówno w mieście, jak i na łonie natury po długich spacerach mogą odwiedzić gorące źródła, gdzie można zrelaksować się w leczniczych wodach mineralnych.

Odkrywając region Morza Czarnego warto zajrzeć też do Trabzonu. Bajkowe płaskowyże, miejsca kultury i jaskinie gwarantują romantyczny wyjazd ze szczyptą przygody. Pary mogą cieszyć się barwną roślinnością podczas spacerów po płaskowyżu Uzungöl, jednym z najpopularniejszych miejsc w Türkiye. Podczas wycieczki trzeba zobaczyć Klasztor Sümela, który uważany jest za najbardziej imponującą budowlę w Trabzonie, a może nawet w całym regionie Morza Czarnego. Wykuty w skale klasztor został wpisany w 2000 roku na Informacyjną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ulubionym kierunkiem par odwiedzających region Morza Czarnego jest też intrygująca Jaskinia Çal, jedna z najdłuższych jaskiń na świecie.

Dodaj komentarz

Related Posts