komputer gamingowy

Tworzyć i grać. Dlaczego sprzęt do gier sprawdza się przy edycji wideo

IT i technologia

Wybór odpowiedniej konfiguracji komputera może być wyzwaniem. Szczególnie dla pasjonatów i profesjonalistów montażu. Jak w tej roli sprawdzają się pamięci dla graczy? Czas to sprawdzić. 

W ponad 80% polskich domów znajduje się komputer osobisty. Ich wykorzystanie jest zróżnicowane – ale mają jeden wspólny czynnik. Każdy chce, aby sprzęt był możliwie dobrze dostosowany do indywidualnych potrzeb. Szczególnie w przypadku, gdy praca jest ściśle związana z możliwościami komputera. Mało kto wie to tak dobrze, jak osoby pracujące z treściami wideo.

Ile RAM-u do edycji wideo i gier?

RAM to pamięć operacyjna, na której zapisywane i przetwarzane są informacje z aktualnie otwartych programów. Co łączy edycję wideo i gry? Obie potrzebują dobrze dobranego zestawu pamięci RAM. To pamięć operacyjna pozwala na płynną i wydajną edycję wideo, ale też przyjemniejszą rozgrywkę. Ale jak zdecydować, jaką ilość DRAM wybrać? Naturalnie im większa jej pojemność i szybkość (taktowanie) tym operacje wykonywane są sprawniej. Dlatego minimalna pojemność RAM-u przy edycji wideo zaczyna się od 16 GB. Choć większość jej możliwości pochłonie samo otwarcie popularnego Adobe Premier Pro.

Wyświetlanie plików wideo w tej konfiguracji będzie trwało dość długo. Lepsze możliwości, takie jak edycja w 4K, zapewni 32 GB pamięci. Obecnie jest to minimalna zalecana wartość. Optymalne możliwości pozwolą osiągnąć bardziej rozbudowane zestawy 64 GB. Taka konfiguracja da wystarczający zapas pamięci do pracy w wielu formatach i na kilku programach jednocześnie. W większości przypadków najwyższa pojemność 128 GB może okazać się zbyteczna – wyjątkiem są bardzo rozbudowane projekty i praca z animacją.

Podobnie z grami, im więcej pamięci RAM tym więcej klatek na sekundę (FPS) przetworzy nasz sprzęt. Tytuły z kategorii AAA potrafią olśnić, ale też pochłonąć potężną ilość pamięci operacyjnej. Cieszyć się z większości tytułów pozwoli jednak już 16 GB, taką wartość zaleca się m.in. dla nadchodzącego Call of Duty: Modern Warfare II. Najbardziej wymagający: chcący jednocześnie grać, streamować i korzystać z programów w tle mogą sięgnąć po zestaw 32 GB. Odpowiednio dobrany RAM pozwoli grać i pracować nad materiałami wideo na tym samym komputerze. – Dodatkiem, który zainteresuje twórców i graczy, jest oświetlenie RGB. Moduły pamięci RAM mogą zyskać atrakcyjny wygląd dzięki ledowemu kolorowemu podświetleniu. Niepowtarzalne i indywidualnie konfigurowalne efekty uatrakcyjnią każdy projekt i rozgrywkę – dodaje Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.

SSD – osobista biblioteka treści

Bez pamięci masowej nie obędzie się żaden komputer. Odpowiada ona za trwałe zapisywanie danych, nawet gdy komputer jest odłączony od zasilania. Tym właśnie pamięć SSD różni się od pamięci RAM, która przechowuje informacje tylko wtedy, gdy jest zasilana prądem. A treści wideo, jak mało które, potrafią zapełnić nawet największe nośniki. Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego dysku wewnętrznego. Dyski SDD, korzystające z technologii flash, na trwałe wyparły starsze i bardziej zawodne talerzowe dyski twarde (HHD). Dyski SSD są od 35 do 100 razy szybsze od dysków twardych. Gwarantują też lepszy czas rozruchu, przepływ danych i większą przepustowość. W efekcie pliki wideo przesyłane i ładowane są szybciej.

Obecnie istnieją dwie technologie protokołów dysków SSD: SATA i NVMe. Dla pracujących z treściami wideo i graczy najlepszym wyborem będą dyski SSD NVMe (Non-Volatile Memory Express). Łączą one w sobie najważniejsze dla tych zastosowań cechy: czyli szybkość odczytu/zapisu (od 1000 do ponad 7300 MB/s) i niskie opóźnienia. Jaką pojemność dysku SSD wybrać do swojego komputera? – Wszystko zależy od potrzeb, ale pojemność 500 GB to absolutne minimum, przy którym może istnieć konieczność wspomagania się zewnętrznym dyskiem SSD.

Wartości powyżej 1 TB dają możliwość przechowywania większej ilości treści 4K i 8K. Formaty wideo stale się rozwijają i wraz z coraz lepszą jakością rośnie też rozmiar plików. Wybierając dysk o najwyższej pojemności 4 TB, zyskujemy więcej niezbędnej przestrzeni na przyszłość – mówi Michał Bocheński z Kingston Technology. Podobnie jak z pamięcią operacyjną pojemne i szybkie dyski SDD doskonale sprawdzą się zarówno podczas grania, jak i montowania wideo. Wystarczy kilka nowszych tytułów, aby zapełnić dysk nawet o 1 TB pojemności. Pierwsze Call of Duty: Modern Warfare waży 231 GB, Final Fantasy XV to 148 GB, a Red Dead Redemption 2 równe 150 GB. Dlatego gracze i pracujący z treściami wideo mogą od razu decydować się na pojemniejsze dyski od 2 do 4 TB. Nowoczesny dysk SSD i szybka pamięć DDR RAM zoptymalizują wydajność działania komputera, bez konieczności zakupu całego nowego zestawu. Dodatkowo wydajna pamięć RAM 4. i 5. generacji poprawi jakość grafiki bez konieczności inwestowania w drogie karty pamięci.

Dodaj komentarz

Related Posts