gra w brydza

Przynosi wiele korzyści i jest dobrą zabawą. Dlaczego warto grać w brydża?

Sport

Gra w brydża w ostatnich latach zyskuje na popularności. Dzięki niej poprawia się pamięć i koncentracja oraz zdolność logicznego myślenia, dlatego w brydża powinni grać nie tylko ludzie starsi, ale przede wszystkim młodzież.

Wokół gry w brydża funkcjonuje kilka stereotypów. Pierwszy głosi, że jest to gra karciana w oparach dymu i alkoholu, a drugi, że to gra dla starszych ludzi. Pierwszy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, bo na turniejach brydża sportowego jest zakaz palenia oraz spożywania alkoholu. Drugi to także mit, ponieważ w Polsce grają tysiące młodych ludzi, a w konkurencjach juniorskich zdobywamy wiele medali Mistrzostw Świata i Europy we wszystkich kategoriach (do lat 25, do 20, do 16 i do 12).

Brydż w szkołach

Sukcesy te, będące efektem pracy trenerów i instruktorów, nie przekładają się na masową obecność brydża w szkołach. Pozbawienie dzieci możliwości nauki gry w brydża, będącego w programach nauczania wielu krajów w Europie, odbiera im szansę na zdobycie wielu przydatnych w życiu kompetencji. Obecność brydża w naszych szkołach stała się możliwa dopiero, gdy zdecydowało o tym Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Dlaczego dzieci powinny grać w brydża?

Liczne badania naukowe, także przeprowadzone w Polsce, wykazują, że uczniowie uczący się i grający w brydża osiągają istotnie lepsze wyniki w nauce i to nie tylko w przedmiotach ścisłych. Kompetencje, których nasze programy nauczania nie są w stanie zapewnić uczniom, a brydż je wyrabia to: logiczne myślenie, tworzenie planów postępowania, analiza zmieniających się warunków realizacji planu i jego modyfikowanie, umiejętność stworzenia możliwości takiej modyfikacji, współpraca w parze i w zespole (to gra parami, a także drużynowa), odpowiedzialność przed partnerem i drużyną za podejmowane decyzje, a na wyższym poziomie – umiejętność obliczania szans.

Brydż przepisem na sukces

Bill Gates wymienia brydża jako jedną z dziesięciu umiejętności warunkujących odnoszenie sukcesów w życiu. Sam oczywiście gra i to na wysokim poziomie. Z kolei Warren Buffet określa grę w brydża jako fantastyczną przygodę intelektualną, gdzie musimy planować działania i plany te modyfikować, analizując ciąg pojawiających się informacji. Gra on w brydża co najmniej raz w tygodniu i jak powiedział: „Nie miałbym nic przeciwko spędzeniu reszty życia w więzieniu, pod warunkiem, że w celi miałbym jeszcze trzech grających w brydża”.

Popularność brydża w Polsce

W brydża grają aktorzy, ludzie nauki, politycy oraz biznesmeni. Mogą w niego grać także osoby niepełnosprawne – istnieją specjalne karty dla niewidzących. Dawniej na uczelniach granie w brydża było czymś niemal obowiązkowym. Grano wszędzie, gdzie i kiedy to było możliwe, często zarywając noce. Dziś brydż wraca na uczelnie dzięki przychylności władz wynikającej ze zrozumienia jego zalet. Na niektórych uczelniach w cotygodniowych zajęciach grają studenci i pracownicy naukowi, a tradycją są mecze „profesura” kontra studenci. Dla studentów, którzy nie mogą uczestniczyć w zajęciach WF, jest to alternatywna forma zaliczenia tego przedmiotu.

W Akademickich Mistrzostwach Polski brydż ma swoje stałe miejsce, a w Akademickich Mistrzostwach Świata polscy studenci zdobywają seryjnie medale.

Dodaj komentarz

Related Posts