powertopia - grywalizacjaW 2009 roku postało wiele interesujących proekologicznych projektów, które walczyły o ich realizację w ramach kampanii Volksawagena ? The Fun Theory. Jednym z nich była Powertopia będąca konceptem szóstki studentów z amerykańskiego Franklin W. Olin College of Engineering.

Pierre Allaire, Anne Bowlby, Casey Canfield, Oliver Haas, Jacob Miller i Michael Riccobono zaprojektowali nietypowy plac zabaw. Według tych młodych ludzi największym problemem współczesnych ludzi jest ogromna konsumpcja energii i brak pozyskiwania jej w wystarczającym stopniu z odnawialnych źródeł, co wywiera zgubny wpływ na życie na całej planecie. Według nich w celu zmiany tego stanu rzeczy niezbędna jest odpowiednia edukacja, którą należy rozpocząć od najmłodszych. Zamiast stworzenia nudnych prelekcji stworzyli oni innowacyjny plac zabaw (projekt), którego celem jest nauczenie dzieci zależności pomiędzy powstawaniem energii, jej magazynowaniem oraz zużywaniem.

Powertopia to zespół urządzeń, na który składać mają się: fontanna połączona z łódką (rączki jej wioseł połączono z pompą, która doprowadza wodę do fontanny, co ma realny wpływ na ciśnienie wody i szybkość jej przepływu oraz wytwarza energię elektryczną, którą można spożytkować na wygenerowanie efektów dźwiękowych), huśtawki z systemem magazynującym wyprodukowaną w trakcie pracy energię i aktywującą dzięki niej efekty dźwiękowe i swego rodzaju bieżni z dynamo, która zasila małą ciuchcię ? domek.

Powertopia nie została zrealizowana w ramach The Fun Theory, jednak miejmy nadzieję, że tak pomysłowe i edukacyjne place zaistnieją już niebawem nie tylko w sferze projektu lecz w rzeczywistości.


Enterprise Gamification Sp. z o.o.


www.grywalizacja24.pl