Co to jest Storytelling?

Storytelling to inaczej opowiadanie historii.

W grywalizacji STORYTELLING wykorzystuje się do zaangażowania uczestników w projekt. 

Opowiadanie historii jest dla nas – ludzi naturalnym sposobem przekazywania informacji, budowania relacji, wymiany doświadczeń. To właśnie historie łączą nas, zbliżają do siebie. To dzięki nim przeżywamy najróżniejsze emocje, a w naszych umysłach powstają obrazy, zapamiętywane na długo. Opowieści pozwalają nam poznawać się wzajemnie w najmniej inwazyjny sposób. Gdy ktoś opowiada nam swoją historię, bywa że zaczynamy stawać się jej częścią, zaczynamy dostrzegać jej elementy oczami naszej wyobraźni, lepiej rozumiemy podejmowane przez narratora decyzje, odczuwamy podobne emocje.

Storytelling jest metodą wykorzystywaną w badaniach psychologicznych, w celu lepszego poznania sytuacji pacjentów, przyczyn ich zachowań. Jest to również od dawna stosowana skuteczna metoda motywowania pracowników. Charyzmatyczni managerowie doskonale radzą sobie z wciąganiem swoich podległych pracowników w fabułę sukcesu przedsiębiorstwa.

Dziś po storytelling sięga również grywalizacja.

Programy grywalizacyjne opierane są o fabułę, opowieść, której elementem stają się uczestnicy projektu. W grywalizacji storytelling jest silnie zakorzeniony w realu, ale ten fakt nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych irracjonalnych elementów, oderwanych od rzeczywistości aspektów sytuacyjnych i fikcyjnych postaci, z którymi można się utożsamić. Ważne, aby nasza historia potrafiła przyciągnąć, zaangażować … tak, aby grywalizacja dzięki samemu udziałowi w tym niesamowitym story była prawdziwą frajdą.

Enterprise Gamification Sp. z o.o.

www.grywalizacja24.pl