scratch mat - grywalizacjaGlobalna kampania The Fun Theory ma skłaniać ludzi do zmiany przyzwyczajeń na lepsze, by zarówno życie poszczególnych jednostek, jak i ogółu społeczeństwa było bardziej przyjemne i komfortowe, a przy tym oczywiście proekologiczne. Jednym z ciekawych projektów zgłoszonych do The Fun Theory jest zgłoszony w 2009 – Scratch Mat.

Scratch Mat to konstrukcja dwóch Niemców ? Felixa Mollera i Daniela Westhofa. Scratch Mat jest nietypową matą do wycierania obuwia. Większość ludzi nie korzysta ze standardowych wycieraczek (zamiast wycierania butów po prostu przechodzą oni po nich), co w okresie słoty może stać się poważnym wyzwaniem dla właścicieli sklepów, czy restauracji. W celu nakłonienia ludzi do używania tego sprytnie omijanego przedmiotu pomysłowi Niemcy wykorzystali zabawę. Standardowa wycieraczka została okraszona nadrukowaną płytą winylową i wzorem gramofonu, a następnie została ona umieszczona na małym podwyższeniu nieopodal drzwi wejściowych w jednym z testowych sklepów. Matę w sposób niezauważalny dla odwiedzających  połączono z komputerem (działała ona na zasadzie komputerowej myszy), który z kolei obsługiwał również głośniki o dużej mocy. Osoba wchodząca na wycieraczkę po położeniu stopy w wyznaczonym do tego miejscu dzięki jej zamaszystym ruchom mogła na żywo scratchować odtwarzane utwory muzyczne i bawić się w ten sposób dźwiękiem. Oczywiście dzięki ruchom stopy czyściła ona również swe obuwie, co zapewniało zachowanie większej czystości w sklepie.

Jak udowadnia powstały na potrzeby akcji promocyjnej Scratch Mat film pomysł spotkał się z dużą aprobatą klientów sklepu. Matą bawiły się zarówno dzieci, osoby dojrzałe, jak i nastolatki obojga płci. Według autorów projektu ze Scratch Mat z nietypowej wycieraczki w ciągu testowego wieczoru skorzystało blisko 100 osób.


Enterprise Gamification Sp. z o.o.


www.grywalizacja24.pl