6 grudnia – Mikołajki

Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta obchodzonego przez chrześcijan na cześć biskupa Miry – świętego Mikołaja. Początkowo było to święto katolickie, a dzień w którym przypadało był wolny od pracy (aż do 1968 r.).

Od wielu lat jednak Mikołaj jest bardziej kojarzony z postacią z bajki, niż z żyjącym niegdyś dobroczynnym biskupem. Niezależnie od tego, jego imię jest wyjątkowe pośród pocztu świętych, a datę obchodów święta na cześć Mikołaja zna chyba każde dziecko :-)

Od czasów średniowiecza w wigilię 6 grudnia (lub w noc poprzedzającą tę datę) osoba przeprana za świętego Mikołaja przynosi dzieciom prezenty. W Polsce aktualnie praktykuje się podrzucanie drobiazgów (najczęściej słodyczy) pod poduszkę lub do buta.

To wyjątkowe i sympatyczne święto jest doskonałą okazją do dobrych uczynków. Zadbajmy aby nasze otoczenie w tym dniu było przepełnione bajkową radością. Przenieśmy się w świat dzieci, bo przecież każdy z nas jest po trosze dzieckiem (wyrośniętym o parę lat doświadczeń i problemów) i każdy z nas może dziś być Mikołajem.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, która przeniosła bajkową postać Mikołaja na Święta Bożego Narodzenia, spotykamy Mikołaja dwa razy w roku. 24 grudnia – w wieczór Wigilijny przynosi on bowiem prezenty dla „grzecznych dzieci” pod choinkę.

Okres przedświąteczny jest więc doskonałym czasem na grywalizację w konwencji mikołajowej.

Jeśli macie pomysły na scenariusz z Mikołajem, podzielcie się z nami.

 

Tymczasem życzymy wszystkim sympatycznych Mikołajek :-)

 

Enterprise Gamification Sp. z o.o.

www.grywalizacja24.pl