szachy - grywalizacjaCzym zajmuje się ludologia?

Zainteresowanie grami przechodzi obecnie swoje apogeum.  Zaczęło się dosyć niewinnie od obecności konkretnych tytułów w domowych biblioteczkach i kolekcjach,  by stopniowo przechodzić w rolę pełnoprawnego obiektu badawczego. W efekcie w 2001 roku powstała ludologia (ang. game studies) ? nowa dyscyplina nauk humanistycznych, która zajmuje się właśnie badaniem gier. Samo słowo ludologia pochodzi od tytułu książki holenderskiego historyka Johana Huizingę, Homo ludens (1922). Huzinga w swojej książce wprowadził pojęcie homo ludens ? człowieka bawiącego się. Podstawy ludzkiego działania to jego zdaniem zabawa, współzawodnictwo i gra. Ludologia to dosłownie nauka o zabawie (łac. ludus ? zabawa, rozrywka i gr. logos ? słowo, ale także rozumność).

Wśród naukowych zainteresowań ludologów są nie tylko gry komputerowe, ale także planszowe, karciane, hazardowe czy nawet telewizyjne teleturnieje. W swojej pracy skupiają się oni na tym, jaką rolę pełnią gry w naszej codzienności, jak się je projektuje i jakie mechanizmy wykorzystuje w celu złapania gracza ?na haczyk?. To poniekąd też nauka o samych graczach ? kim są, jakie są między nimi podobieństwa i różnice, czym się w życiu kierują i wreszcie czy można w jakiś sposób powiązać fanów np. Age of Empires z maniakami MMO.

Jak łatwo się domyślić, ludologia ma dosyć interdyscyplinarny charakter. Z jednej strony to wszystkie sprawy techniczne ? mechanizmy gier, sposoby prowadzenia narracji i budowania postaci, wykorzystana technologia. Z drugiej jednak nie brak perspektywy psychologicznej, kulturoznawczej czy socjologicznej. Nie należy zapomnieć jeszcze o ekonomicznych analizach rynku gier!

Zainteresowanie ludologów dotyczy gier w znaczeniu wszelakim. Lata 90. przyniosły jednak dynamiczny rozwój cyfrowych technologii i to właśnie gry cyfrowe są najczęściej poddawane badaniom naukowym.

Polscy ludolodzy są zrzeszeni w ramach Polskiego Towarzystwa Badania Gier, które zajmuje się wydawaniem publikacji, organizowaniem publikacji i oczywiście promowaniem naukowej wiedzy o grach.

Enterprise Gamification Sp. z o.o.

www.grywalizacja24.pl