Kaizen – o co chodzi?

Kaizen to wywodząca się z Japonii filozofia zarządzania przedsiębiorstwem i procesem produkcji. Opiera się na ogólnym założeniu, że każdy proces należy nieustannie doskonalić aby osiągnąć jak największą efektywność przy utrzymaniu jak najniższych kosztów.

grywalizacja kaizen

flickr.com

Kaizen polega na dążeniu do doskonałości metodą małych kroczków. Wprowadzając niezbędne, drobne zmiany koniecznie jest także stałe monitorowanie procesu i dbałość o jego nieustanny rozwój.  Według filozofii kaizen ulepszanie nigdy się nie kończy i angażuje wszystkich pracowników, niezależnie od szczebla. Każdy z nich ma prawo do zgłaszania pomysłów, które będą służyły usprawnieniu i ulepszeniu pracy, choćby w najmniejszym zakresie.

Oto 10 zasad metody kaizen, przydatnej nie tylko w zarządzaniu, ale także w codziennym życiu. Filozofia ta jest częścią kultury Japonii – tam ludzie po prostu tak żyją:

  1. Problemy stwarzają nowe możliwości. Problemy i trudności w ujęciu kaizen to nowe możliwości, perspektywy przed którymi stoisz, a których jeszcze nie odkryłeś.
  1. Pytaj 5 razy ?Dlaczego??, aż dojdziesz do źródła problemu. Nie zadowalaj się pierwszą odpowiedzią. Pytaj: dlaczego, dlaczego, dlaczego…, aż dojdziesz do istoty, sedna problemu.
  2. Bierz pomysły od wszystkich. Nie staraj się rozwiązać wszystkich problemów sam, zaangażuj współpracowników, rodzinę, kolegów: podchodź do nich systemowo.
  1. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia. Podchodź realistycznie i pragmatycznie do rozwiązań, które chcesz wdrożyć. Zdobądź akceptację osób, na które zmiana będzie miała wpływ.
  1. Odrzucaj ustalony stan rzeczy. Nie obawiaj się podważyć aktualnego stanu rzeczy. To co było dobre kiedyś, do dzisiejszej rzeczywistości może już nie przystawać.
  1. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne. Obawa przed zmianą zawsze się pojawi, więc weź ją za naturalny element pracy nad nowymi rozwiązaniami.
  1. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne. Zbytnie komplikowanie spraw może zaszkodzić. Nie czekaj na idealne, wszystko rozwiązujące pomysły. Ciesz się z małych sukcesów.
  1. Użyj sprytu zamiast pieniędzy. Nie każde dobre rozwiązanie musi drogo kosztować, wykorzystuj posiadane już zasoby i potencjał, o którym możesz jeszcze nie wiedzieć.
  2. Pomyłki koryguj na bieżąco. Nie czekaj, aż sprawy wymkną się spod kontroli: im szybciej zadziałasz, tym szybciej dostrzeżesz efekty swoich decyzji.
  1. Pamiętaj, ulepszenie nie ma końca. Strategia KAIZEN to strategia długofalowa, która procentuje gdy jest systematycznie i systemowo stosowana.

Enterprise Gamification Sp. z o.o.


www.grywalizacja24.pl