Enterprise Gamification - grywalizacjaPrzyszłość grywalizacji?

Grywalizacja oddaje istotę zastosowania technik gier w sytuacjach, które nie są grami. Ze względu na atrakcyjność terminu (a można nawet rzec modę) lub po prostu brak pełni zrozumienia, termin ten bywa nadużywany i niesłusznie stosowany zamiennie z terminem gry.

Niemniej jednak, o grywalizacji będziemy słyszeć coraz częściej i coraz więcej.

Dlaczego? Ponieważ ma bardzo realny potencjał do wykorzystania w przekształcaniu naszego życia na lepsze w różnych obszarach naszej egzystencji (pracy,  relacjach z przyjaciółmi, rodziną, praktykowaniu hobby).

Gry w jakimkolwiek by nie pomyśleć znaczeniu i formie praktykowane są od zawsze. Nie jest więc niczym nowym doświadczanie gamifikacji w życiu. Prowadzimy większe lub mniej skomplikowane gierki na co dzień, czasem po to, aby ugrać coś konkretnego, a czasem po prostu dla zasady.

Obserwujemy jednak coraz częściej świadome i bardziej zorganizowane/ ukierunkowane zastosowanie gier , np. jako wsparcie naszego treningu, czy akcji promocyjnej w pracy lub też zachęcania naszych dzieci do zakończenia posiłku w zamian za smaczny deserek lub przyklejony uśmiech na lodowce.