W zdrowym ciele, zdrowy duch? i lepszy pracownik. Rzadziej choruje, jest mniej zestresowany i bardziej efektywny. Pracownicy jednak często nie mają wystarczającej motywacji by dbać o swoje zdrowie. Wyniki badania przeprowadzonego przez Towers Watson, amerykańską korporację z branży zarządzania zasobami ludzkimi, oraz National Business Group on Health, są druzgocące. Większość z przebadanych pracodawców przyznało, że zmiany postaw pracowników wobec własnego zdrowia oceniają na bardzo trudne do przeprowadzenia – niemal możliwe.

Nie dla twórców Keas, systemu przeznaczonego dla przedsiębiorców, którym zależy na zdrowiu pracowników. Filozofia jest prosta: w ekipie siła. Pracownicy tworzą grupy, które wspólnie pracują nad osiągnięciem celu ? poprawą swojego zdrowia i samopoczucia. Wyzwanie trwa 12 tygodni, w trakcie których członkowie grupy mają do pokonania mini-zadania. Nie są ani szczególnie wymagające (np. udać się trzy razy w tygodniu na krótki spacer)  i ani wyjątkowo restrykcyjne (np. zjeść sałatkę zamiast hamburgera na obiad). Za każdym razem, gdy komuś uda się wykonać swoje zadanie, cała grupa dostaje punkty. Za odpowiednią ilość punktów grupa otrzymuje nagrodę pieniężną ? ok. 50 dolarów dla każdej osoby. Mechanizm dosyć prosty i od 2008 roku z Keas skorzystało ponad 30 amerykańskich korporacji.

Jedną z nich był Pfizer, który wprowadził Keas w ramach większego programu zdrowotnego dla pracowników. W systemie zarejestrowało się ponad 35 000 amerykańskich pracowników farmaceutycznego giganta. Po ukończonym programie 95% z nich chętnie jeszcze raz przeszłoby program i poleciło swoim przyjaciołom (zadeklarowało to 92% użytkowników). Średnio 8 osób na 10 przyznało też, że Keas nie tylko pozytywnie wpłynęło na ich samopoczucie, ale również poprawiły się ich relacje ze współpracownikami.

Producent oprogramowania Progress Software również zdecydował się wprowadzenie Keas. Celem była nie tylko poprawa zdrowia pracowników, ale również pogłębienie relacji między współpracownikami i zwiększenie ich zaangażowania w codziennej pracy. W 2011 w Progress Software zaczęło się grywalizacyjne szaleństwo. W programie zarejestrowało się ponad 600 pracowników, z czego 65% ukończyło wszystkie wyzwania. 86% na stałe wprowadziło do swojego życia co najmniej jeden zdrowy nawyk. Dzięki Keas niemal co druga osoba pomyślała pozytywnie o swoim pracodawcy. A ten był hojny, bo dla drużyny z pierwszego miejsca w rankingu przewidziane były sowite premie ? 500 dolarów? na osobę.

Chilton Hospital został ufundowany w latach 40. XX wieku przez małżeństwo, które w trakcie drugiej wojny światowej straciło syna. Szpital do dziś działa na zasadach non-profit, świadcząc innowacyjne usługi medyczne zorientowane na indywidualne traktowanie każdego przypadku. Jedną z innowacji miało być sprawienie, by sami pracownicy cieszyli się doskonałą formą i zdrowiem. Padło na Keas, które stało się niekwestionowanym hitem wśród personelu szpitalnego. 92% pracowników dołączyło do grup wsparcia, łącznie wykonując ponad 4 500 mini-zadań, rozwiązując 6300 quizów o zdrowym trybie życie i pisząc ponad 6000 komentarzy pod swoimi postami o postępach w realizacji kolejnych zadań. Efekt był imponujący – pracownicy Chilton Hospital wspólnie schudli ok. 557 kg (1230 funtów).

A na koniec, żeby nie było nam zbyt zdrowo, mała zdrowotna statystyka: w Stanach Zjednoczonych otyłość pracowników kosztuje ich pracodawców ponad 150 miliardów dolarów z tytułu utraconych korzyści?

Enterprise Gamification Sp. z o.o.

www.grywalizacja24.pl