mózg - grywalizacja

wikimedia

A konkretnie zwiększy się objętość istoty szarej, czyli budulca kory mózgu i kory móżdżku, oraz jąder wzgórza, podstawy i pnia mózgu.

Kora mózgu odbiera i analizuje informacje z narządów zmysłów, odbywają się w niej procesy skojarzenia, z niej wysyłane są instrukcje określające reakcje ruchowe, odpowiada za czucie somatyczne, widzenie, słyszenie, czucie, uczenie się oraz planowanie i polecenie ruchów. Jądra wzgórza odpowiadają m.in. za wyrażanie emocji, przekazywanie wrażeń z różnych części ciała, łączą ze sobą informacje odbierane przez poszczególne zmysły oraz decydują o aktywności związanej z uwagą. Z kolei jądra podstawy mózgu pełnią rozmaite funkcje związane z kontrolą ruchów, procesami poznawczymi, emocjami i uczeniem się. Warto zatem dbać o utrzymanie istoty szarej w dobrej formie.

Badacze z Instytutu Maxa Plancka w Berlinie przebadali grupę dorosłych, którym następnie polecili przez dwa miesiące grać po 30 minut dziennie w grę Mario 64 na Nintendo. Po upływie tego okresu uczestnicy zostali poddani ponownym badaniom, które wykazały znaczący przyrost ilości istoty szarej u osób, które sumiennie stosowały się do zaleceń.


Enterprise Gamification Sp. z o.o.


www.grywalizacja24.pl