neuroracer - grywalizacjaNeuroRacer jest trójwymiarową grą, w której zadaniem gracza jest sterowanie samochodem jadącym krętą ścieżką, za pomocą lewego kciuka. Jednocześnie musi zwracać on pilną uwagę na pojawiające się w przypadkowej kolejności znaki. Kiedy gracz zauważy określony znak, o konkretnym kztałcie i barwie, musi zestrzelić go używając palców prawej dłoni. Angażowane są w ten sposób różne części mózgu, które w codziennym życiu odpowiadają za skupienie uwagi, ?przełączanie się? pomiędzy różnymi czynnościami oraz pamięć krótkotrwałą.

Z badań przeprowadzonych przez Adama Gazzaleya (University of California, San Francisco) wynika, że jest to świetna metoda poprawienia wielozadaniowości u starszych osób. Gazzaley przeprowadził badania na 30 osobach w wieku pomiędzy 20. a 70., które potwierdziły, że zdolność do wykonywania wielu czynności na raz stopniowo zanika wraz z wiekiem. Następnym etapem było przeprowadzenie eksperymentu z blisko pięćdziesięcioma osobami w wieku od 60 do 85 lat. Zadaniem uczestników było granie w NeuroRacera przez cztery tygodnie. Należy tu dodać, że poziom trudności wzrastał wraz z poziomem zaawansowania gracza.

Po zakończeniu okresu ?treningowego? okazało się, że uczestnicy poprawili swoje możliwości w zakresie wielozadaniowości do tego stopnia, że osiągali wyniki lepsze niż dwudziestolatkowie, którzy nie zetknęli się wcześniej z tą grą.

nature.com


Enterprise Gamification Sp. z o.o.


www.grywalizacja24.pl