W Stanach Zjednoczonych edukacja uniwersytecka jest płatna, dlatego nie wszyscy młodzi ludzie mogą sobie na nią pozwolić. Stawki za rok akademicki znacznie przekraczają możliwości klasy robotniczej. Są je w stanie opłacać jedynie dzieci zamożnej klasy średniej, klasy menadżerów czy średnich i drobnych przedsiębiorców. Płatne studia dla tych osób, które nie mają funduszy na ich sfinansowanie, wiążą się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na następne kilka lub nieraz kilkanaście lat. Starbucks wychodzi na przeciw trudnościom finansowym młodych ludzi.

Z jednej strony by przyciągnąć do siebie młodych pracowników, z drugiej ? by pozostawić dobre wrażenie w oczach opinii publicznej, Starbucks tworzy program pomocowy, w którym daje możliwość sfinansowania edukacji swoich pracowników. Gdy spełnione zostają wymagania, kwalifikujące młodych pracowników do programu, w ramach ?The Starbucks College Achievement Plan? będą oni w stanie ukończyć akademicki stopień licencjata. Starbucks deklaruje, że będzie zwracać poszczególnym kandydatom w programie pomocowym czesne, które wcześniej zostanie przez nich wpłacone na realizację studiów. W partnerstwie z Arizona State University, Starbucks chce ułatwić swoim pracownikom życiowy start i wspinanie się po drabinie klas społecznych, a przy okazji uzyskać korzyści dla swojej marki. Program pomocowy Starbucks?a obejmuje zarówno przeważającą część młodych ludzi, jak również seniorów, którzy zapragną zrealizować marzenie o ukończonych studiach.

szkoła w chmurze - grywalizacja

Edukacja bez zobowiązań

Oferta jest egalitarna. Została skierowana jest dla pracowników całych Stanów Zjednoczonych, pod warunkiem, że spędzają oni w pracy co najmniej dwadzieścia godzin na tydzień. Ponadto, nie tylko pracownicy Starbucks?a będą mogli skorzystać z programu pomocowego. Propozycja skierowana jest również do wszystkich osób, które pracują w sklepach i innych firmach, których właścicielem jest korporacja, takich jak Teavana czy Seattle?s Best Coffee. Starbucks podaje, że zarówno studenci ?juniorzy, jak również i seniorzy otrzymają pełną refundację czesnego za każdy semestr akademicki, który będzie przybliżał ich do ukończenia stopnia licencjata.? O refundację będą mogli ubiegać się nie tylko studenci ostatniego roku, ale także pierwszaki i drugi rok studiów. Będą oni upoważnieni do ?częściowej refundacji czesnego i pomocy finansowej rozciągniętej na dwa lata studiów dziennych.? Co ciekawe, pracownicy będący uczestnikami programu pomocowego będą mogli wybierać spośród czterdziestu obszarów studiów pierwszego stopnia, a gdy otrzymają tytuł naukowy, nie będą zobowiązani zostać w szeregach pracowników Starbucks.

Duże zaangażowanie pracowników

Dyrektor ASU Michael M. Crow powiedział: ?Starbucks ustanawia nowy poziom odpowiedzialności i swojej roli firmy publicznej, wykazującej się humanitaryzmem i wsparciem życiowych celów swoich partnerów poprzez dostęp do edukacji.? Jednocześnie jest to genialny zabieg marketingowy, który  stawia Starbucks w roli amerykańskiego filantropa i wizjonera, wspierającego darmowy dostęp do darmowej edukacji. Łatwo można sobie wyobrazić, jak program pomocowy można by wyposażyć w elementy grywalizacyjne, gdzie ilość zebranych punktów przekładałaby się na sumę finansowanego czesnego.


Enterprise Gamification Sp. z o.o.

www.grywalizacja24.pl