1. Nie będziesz rozmawiał przez komórkę w miejscu niebezpiecznym

Komórki nosimy ze sobą niemalże wszędzie. Mamy je w domu, biurze, samochodzie, sklepie, kościele. Rozmawiając przez komórkę dekoncentrujemy swoją uwagę, w związku z czym jesteśmy narażeni na spóźnioną reakcję.

Świadomość tego może nawet uratować nasze życie. W związku z tym nie rozmawiaj przez komórkę tam, gdzie twoja uwaga musi być szczególnie czujna, nawet jeśli masz słuchawki lub zestaw głośnomówiący. W żadnym wypadku nie prowadź samochodu z aparatem w ręku, gdyż dodatkowo opóźniasz swoje działanie przez zablokowaną rękę, która powinna leżeć na kierownicy.

Uważaj też na burzę. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że fale komórkowe przyciągają pioruny, jednak odnotowano wiele przypadków porażenia osób rozmawiających przez telefon komórkowy w trakcie burzy.

2. Nie będziesz używał smartfona nadaremnie

Telefon komórkowy jest narzędziem służącym do komunikacji. Jego funkcjonalność z roku na rok wzrasta, a aparaty zaczynają „przyrastać” nam do dłoni – szczególnie przedstawicielom najmłodszych pokoleń smartfon-posiadaczy.

Takie „zrośnięcie” z telefonem komórkowym sprawia, że wycofujemy się niepostrzeżenie z innych obszarów życia, a komórka staje się nierozerwalnym elementem naszego ciała.

Nie pozwól sobie na takie uzależnienie!

Używaj komórki świadomie i tylko w określonym celu. Jeśli poczujesz, że coraz trudniej ci się z nią rozstać, zaczynasz zaniedbywać inne obszary Twojego życia, a Twoje relacje z innymi się coraz bardziej rozluźniają powiedz sobie STOP!

3. Szanuj bliźniego swego jak siebie samego

Jeśli już musisz rozmawiać przez komórkę w środkach komunikacji publicznej (autobusie, tramwaju, metrze, pociągu) rób to dyskretnie i jak najciszej. W pociągu wyjdź na korytarz. Naprawdę nie wszyscy są zainteresowani Twoimi prywatnymi sprawami.

Jeśli inni podróżni dadzą ci do zrozumienia, że Twoja rozmowa im przeszkadza, skończ ją jak najszybciej – poinformuj rozmówcę, że oddzwonisz.

Nie odbieraj telefonu w muzeum, bibliotece, kościele i innych miejscach wymagających skupienia uwagi.

Jeśli nie chcesz odebrać telefonu, napisz krótką wiadomość sms, informującą kiedy będziesz dostępny lub kiedy planujesz oddzwonić. Oczywiście zrób to, gdy tylko będziesz miał warunki na swobodną rozmowę.

4. Pamiętaj, aby dzień święty święcić

Nie zawracaj głowy współpracownikom sprawami służbowymi w dni wolne od pracy, a także po godzinach. Oczywiście wyjątkiem jest „pożar”, który wymaga pilnej reakcji.

Większość spraw może spokojnie poczekać do jutra lub do poniedziałku. Naprawdę nie tak szybko świat się wali, jak to się czasami wydaje.

5. Zrozum ojca swego i matkę swoją

Gdy rodzice mówią, że masz odłożyć telefon na bok, zrób to. Nie wchodź w konflikt z rodzicami ze względu na uzależnienie od komórki.

Jeśli zaś jesteś przedstawicielem nieco starszego pokolenia, nie wymagaj od swoich rodziców, aby nauczyli się sprawnie posługiwać smartfonem. Stary, dobry aparat z klawiszami jest dla nich i tak dużym wyzwaniem :-)

6. Nie przerażaj dzwonkiem bliźniego swego

Na spotkaniach, w teatrze, kinie, na pogrzebie i w innych miejscach wymagających skupienia wycisz telefon komórkowy, aby nagły i niespodziewany „ryk” dzwonka nie spowodował negatywnych emocji ze strony towarzyszących Ci osób.

Ustawiając dzwonek najlepiej skorzystaj z propozycji w menu lub jeśli bardzo zależy Ci na oryginalności wybierz sygnał emocjonalnie neutralny, bezpieczny, który nie wywołuje żadnych kontrowersji.

7. Nie kradnij

Są miejsca i sytuacje, w których nie powinno się używać kamery ani aparatu fotograficznego. Uważaj, aby takim zachowaniem nie ukraść czyjejś intymności, prywatności lub zaburzyć poczucie bezpieczeństwa. Jeśli koniecznie chcesz strzelić foto na basenie, zrób to tak, aby nie ujmować przy okazji obcych półnagich ciał. Filmując coś na masowej imprezie uważaj, aby innym oglądającym nie zasłaniać widoku.

8. Nie cudzołóż

Przed udaniem się na nocny spoczynek odłóż telefon w bezpieczne miejsce, tak aby nie spał z Tobą do rana, wszak sypianie z aparatem, niezależnie od płci moralnie nie uchodzi.

9. Nie mów fałszywego świadectwa wobec bliźniego swego

Nie przystoi rozmawiać przez telefon w miejscach, z których dziwne dźwięki docierają do naszego rozmówcy. Raczej trudno będzie Ci wmówić, że spuszczenie wody w toalecie to miejska fontanna, a szczekającego psa ktoś właśnie przywiązał pod biurem.

Nie odbieraj telefonu w takich sytuacjach. Oddzwoń, gdy będziesz miał warunki na swobodną rozmowę.

10. Nie pożądaj smartfona bliźniego swego

Jadąc autobusem, czy tramwajem jakże kuszące jest spojrzenie w ekran smartfona współpasażera. Nie rób tego, a ustrzeżesz się widoku kompromitujących zdjęć, czy przeczytania sekretnych wiadomości. Pomyśl, czy chciałbyś aby w taki sposób naruszał ktoś Twoją intymność.

 

I jeszcze ciekawostka – zobacz zdjęcia „Dzień ze smartfonem” i odpowiedz: śmiać się, czy płakać???

Pobierz PDF >> Dzień ze smartfonem

Materiał otrzymaliśmy od czytelnika Grywalizacja24.pl 

Dziękujemy :-)

Enterprise Gamification Sp. z o.o.

www.grywalizacja24.pl