Powszechne jest mniemanie, że gry komputerowe, szczególnie te z brutalnymi elementami, mają szkodliwy wpływ na rozwój zwłaszcza młodych organizmów. Uważa się, że negatywnie wpływają one na nastawienie dzieci do otoczenia i mogą wzbudzać agresję.

mózg grywalizacjaGracze od lat wskazują na ich pozytywny wpływ. Przypominają, że regularne granie poprawia wyobraźnię przestrzenną, uczy sprawnego rozwiązywania problemów. Gry sieciowe uczą młodzież także pracy zespołowej. Wszystkie te rewelacje nie są niczym nowym dla graczy- wiedzą o tym od dawna.

Grywalizacja i gry w badaniach

Teraz jednak badania, których wyniki właśnie opublikowano w PLOS ONE, pozwalają nam dowiedzieć się czegoś więcej o wpływie gier na nasz mózg. Po przeprowadzeniu badań z zakresu biologii i psychologii badacze dowiedli, że gry mogą zwiększać objętość  mózgu, a konkretnie jego części odpowiedzialnej za planowanie i przewidywanie konsekwencji działań.

Grupa kontrolna liczyła 152 nastolatków obu płci. Mierzono aktywność ich mózgów w dwóch obszarach: grzbietowo-bocznej części kory przedczołowej (DLPFC) odpowiedzialnej za pamięć roboczą i planowanie ruchów oraz lewej kory wzrokowej (FEF). Ona odpowiada za orientację wizualno-przestrzenną. Odkryto, że oba te obszary rozwijane są w trakcie grania. Gracze określeni jako ?nałogowi? znacznie powiększyli objętość kory przedczołowej, która odpowiada za planowanie strategii, podczas, kiedy osoby grające mniej albo wcale miały ten obszar standardowej wielkości.

Badacze doszli do wniosku, że umiejętności rozwinięte w trakcie masowej eksterminacji wrogów przy pomocy miniguna mogą znacznie ułatwić funkcjonowanie w realnym świecie. Wygląda na to, że Call of Duty ma większy wpływ na nasz mózg, niż FIFA. Naukowcy zwracają jednak uwagę, aby nie tracić kontaktu z rzeczywistością.

Podstawowym pytaniem pozostaje, czy ta biologiczna zmiana polegająca na rozroście kory przedczołowej to zmiana na lepsze, czy niekoniecznie, na to pytanie badacze nie odpowiedzieli. Z pewnością niebawem doczekamy się odpowiedzi, bo badania cały czas trwają.


Enterprise Gamification Sp. z o.o.


www.grywalizacja24.pl